Kurjusekortsust vabanemine – kõik, mida pead selle kohta teadma!

Rubriigid: Blogi,Botoxi süstid,Täitesüstid

Kortsud käivad vanemaks saamisega kaasas ja selles pole midagi halba, aga teatud tüüpi kortsud teevad meid justkui vanemaks kui teised. Kurjusekorts on üks neist: see annab näole väsinuma ja torssis ilme. Õnneks on seda võimalik siluda.

Kurjusekorts on tihti üks esimesi vananemise märke, sest kulmukortsutamine on meie miimika niivõrd igapäevane ja loomulik osa. Kui jooned otsmikul aga püsivaks muutuvad, loovad need meist stressis ja väsinud mulje. 

Just siis, kui kurjusekortsu asukohta nahal võib juba sihilikult kulmu kortsutamata aimata, on viimane aeg selle silumiseks midagi ette võtta. Üks tõhusamaid meetodeid selleks on Botoxi süstid.

Et Botoxi süstide kohta rohkem infot saada, broneeri aeg konsultatsiooniks või loe edasi.

kurjusekorts2

Mis on kurjusekorts?

Kurjusekortsuks kutsutakse vertikaalseid ehk püstiseid kortsukesi, mis kulmu kipra tõmmates tekivad otsmikule, kulmude vahele ja ninajuurele. Nagu kõik kortsud tekib ka kurjusekorts miimika tulemusena ehk korduvate lihaskokkutõmmete tagajärjel – mida elavam miimika, seda väljendunumad kipuvad olema kortsud.

Kuigi miimikakortsud on kõigil inimestel geneetiliste tegurite, elustiili ja vanuse tõttu veidi erinevad, on kurjusekorts üks tüüpilisemaid iluvigu, millega esteetilise meditsiini spetsialisti poole pöördutakse.

Selleks et kurjusekortsu saaks siluda, peame aga kõigepealt vaatlema põhjuseid, miks kortsud üldse tekivad.

Miks kortsud tekivad?

Iga inimese nahk on individuaalne ning seda mõjutavad elustiil, geneetika, naha eest hoolitsemise harjumused ja palju muud, kuid kortsude tekkepõhjused on siiski üldjoontes samad.

Lihaste kokkutõmbed 

Kulmu kortsutades töötavad peamiselt kaks lihast: kulmukortsutaja ehk musculus corrugator supercilii ning salelihas ehk musculus procerus

Mida enam kulmu kortsutame – aga ka näiteks süvenenult töötame –, seda sagedamini need kokku tõmbuvad. Koos lihastega tõmbub kokku ka nende peal olev nahk, mis aegamööda kortsu järjest sügavamalt sisse võtab.

Päikesekiirgus

Mida enam on inimesel kokkupuudet ultraviolettkiirgusega (UV), seda kiiremini toimub nahas kollageeni ja elastiini lagunemine, mis omakorda kiirendab kortsude teket. Kui soovid kortsude teket edasi lükata, on oluline kasutada päikesekreemi.

Vananemine

Vananedes kaotab nahk kollageeni ja elastiini, mis tagavad selle struktuurse toe ja elastsuse. Mida vähem elastne ja õhem nahk, seda väiksem on selle võime pärast korduvaid liigutusi-kortsutusi taastuda. Nii muutuvad kurrud ajas järjest püsivamaks.

Suitsetamine ja elustiil

Suitsetamine on üks kõige suuremaid naha elastsuse rikkujaid, aga muud ebatervislikud elustiilivalikud nagu kehv toitumine, ebapiisav vedeliku tarbimine ning napp ööuni aitavad sellele jõudsalt kaasa.

Kuidas kurjusekortsust vabaneda?

Selleks et kurrukesi kulmude vahel silendada, on mitu erinevat viisi ning neist igaühel on oma eelised ja puudused.

Kreemid ja seerumid

Alustada võiks nahale määritavatest toodetest, mis sisaldavad koostisaineid nagu retinoidid, hüaluroonhape ja peptiidid. Kõik need aitavad parandada naha niiskustasakaalu ja tõsta elastsust ning siluvad sel moel ka kortsukesi. 

Plussid: mitteinvasiivne, suhteliselt taskukohane.

Miinused: tagasihoidlik mõju, aeglasemad tulemused, nõuab järjepidevust.

Keemiline koorimine

Järgmise sammuna võib proovida keemilist koorimist. Selle käigus töödeldakse nahka spetsiaalse seguga, mis koorib nahka ning soodustab uue siledama naha kasvu.

Keemiline koorimine aitab muuta nahka värskemaks ja siledamaks, kuid kurjusekortsu puhul on tulemus pigem mõõdukas ning pärast protseduuri on vaja aega taastumiseks.

Plussid: parandab naha tekstuuri, pikaajalised tulemused.

Miinused: võib põhjustada punetust, koorumist ja ebamugavustunnet.

Laserprotseduurid

Kergemate kortsukeste korral võib saavutada häid tulemusi laserprotseduuridega nagu IPL-fototeraapia või erinevad laserlihvimised. Laserprotseduurid stimuleerivad kollageeni tootmist ning parandavad naha tekstuuri, mahendades vananemise jälgi.

Laserteraapia võib olla väga tõhus, kuid tavaliselt on vaja mitut seanssi ja mõningast taastumisaega. Samuti ei töödelda laseriga tavaliselt üksikut probleemset kortsu või piirkonda, vaid nägu tervikuna.

Plussid: stimuleerib kollageeni tootmist, pikaajalised tulemused.

Miinused: vajab korduvaid seansse, võimalikud kõrvaltoimed (punetus, koorumine).

Täitesüstid ehk fillerid

Kurjusekortsu silendamiseks võib võtta appi ka täitesüstid, millest enamik põhineb hüaluroonhappel. Täiteainet saab süstida kortsupõhja, et nahka tõsta ja siluda. Efekt on tavaliselt kohe nähtav ning tulemus kestab mitu kuud kuni aasta. 

Tulemuse säilitamiseks on aga vaja teha kordusprotseduure ning arvestama peab, et väga elava miimika puhul ei pruugi kortsud täielikult kaduda.

Plussid: kiire ja loomulik tulemus, minimaalne taastumisaeg.

Miinused: tulemus vajab värskendamist, võimalikud kõrvaltoimed (nt sinikad).

Botuliintoksiini ehk Botoxi süstid

Konkreetselt kurjusekortsu puhul kahtlemata üheks tõhusamaks ravimeetodiks on Botoxi süstid. Protseduuri käigus süstitakse kortsude eest vastutavatesse lihastesse botuliintoksiini, mis pärsib nende kokkutõmbeid ja takistab sel moel kortsude teket. 

Kui lihased on lõõgastunud, saab nahk taastuda ja siledamaks vajuda. Sügavama kortsu puhul kombineeritakse Botoxit ka täitesüstiga, et saavutada veel tugevam efekt.

Plussid: kiire ja märgatav tulemus, minimaalne taastumisaeg.

Miinused: tulemus vajab värskendamist, võimalikud kõrvaltoimed (nt sinikad).

Botoxi süstid kurjusekortsu raviks

Botoxi süstid on kurjusekortsu raviks väga levinud, turvaline ja efektiivne ravimeetod. Aga kuigi botuliini kasutatakse kogu maailmas laialdaselt nii esteetilises kui ka tavameditsiinis, on enne selle kasuks otsustamist siiski vaja üht-teist kaaluda.

Vali hoolega kohta, kus lased Botoxit süstida

Kuna tegu on siiski nahka läbistava protseduuriga, on oluline konsulteerida enne protseduuri kvalifitseeritud tervishoiuprofessionaali või dermatoloogiga. 

Nad hindavad, kas botuliintoksiin sobib sulle, ning arutavad sinuga läbi ka eesmärgid, et sul ei oleks protseduurile ebarealistlikke ootusi.

Tee selgeks võimalikud kõrvaltoimed

Botoxi süstid on üldiselt ohutud, kuid nendega võivad kaasneda ajutine punetus, sinikad või ebamugavustunne süstekohas.

Ebaõnnestunud protseduuri tagajärjel võib esineda silmalaugude või kulmude allavajumist. Kui valid usaldusväärse kliiniku, ei pea sa sellepärast muretsema.

Arvesta, et tulemust ei saa päris kohe

Botoxi süstid on suhteliselt kiired ja võtavad vaid mõne minuti, aga tulemused muutuvad märgatavaks paari päeva jooksul.

Täielikku efekti pead siiski veidi ootama: see ilmneb kahe nädala jooksul, kui nahk muutub järjest siledamaks ja kulmukorts vähem märgatavaks.

Botoxi süste peab kordama

Pea silmas, et Botoxi süstiga saavutatu ei ole püsiv: tulemused kestavad tavaliselt kolm kuni kuus kuud, pärast mida on vaja kordusprotseduuri.

Kuigi Botoxi süstid on üks levinumaid ja tõhusamaid lahendusi kurjusekortsust vabanemiseks, on siiski oluline individuaalselt kaaluda, milline meetod just sulle sobib. Aruta enne otsustamist kindlasti esteetilise meditsiini spetsialistiga – Decuses on konsultatsioon tasuta.